Alej Mahátma Gándhího v Jakubovanoch

Alej Mahátma Gándhího v Jakubovanoch

Pri príležitosti 150. výročia osláv narodenia Mahátma Gándhího ako súčasť svetových osláv, sa v obci Jakubovany, kde sídli hlavný organizátor Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva, vysadilo 150 líp a vznikla Alej Mahátma Gándhího v priestoroch spoluorganizátora ZOO Kontakt.

 


Táto pekná akcia, ktorá sa konala 1. augusta 2019, mala cieľ pripomenúť si životné dielo, príbeh a  odkaz Mahátma Gándhího, ktorého vyhlásili za najväčšiu osobnosť tisícročia. Niesla sa v duchu „Jeden svet – jedna ľudská rodina“. Harmonické súžitie zvierat, šeliem spolu v susedstve s medveďmi, ťavami, klokanmi a krásny výhľad na Baranec vytvára oázu pokoja. Svoju víziu opísal zoológ Jarko Kompiš, zakladateľ ZOOKONTAKT, že tu vznikne cesta s pamätnými lavičkami, sloganmi Gándhího, a prirodzené ohnisko harmonického súžitia ľudí a zvierat.

 Aj preto tento mimoriadny akt, kedy indický veľvyslanec Sri Vanlalhuma s manželkou zasadili lipu slovensko-indického priateľstva spolu s viceprimátorom Liptovského Mikuláša p.Triznom a ďalšími účastníkmi, nám pripomína, že tak ako budú rásť lipy, treba šíriť múdrosť a myšlienku nenásilia v 3. miléniu, prestať ničiť životné prostredie pre zisk a vrátiť sa k jednoduchému životu a vznešeným myšlienkam.

Podvečer v synagóge v Liptovskom Mikuláši tradičný indický súbor z Kalkaty obohatil medzinárodný rómsky festival organizovaný neziskovou organizáciou JESKO, pod vedením Dušana Plačeka, pripomínajúci obete holokaustu.

Bolo dojemné vypočuť si počas spoločnej večere svedectvo indického umelca z Kalkaty, ktorý už ako dieťa navštívil matku Terezu: bola to vzácna žena, ktorá prišla do Indie ako mladá chudobná mníška a rozhodla sa pomáhať indickým deťom žijúcim v chudobe. Obišla mnohé obchody, aby jej dali trochu jedla pre hladné deti. Natŕčala dlaň, ale nemali pochopenie. Dokonca keď navštívila majiteľa väčšieho obchodu, tak ju vyháňal, a keďže neodchádzala, tak jej do natiahnutej dlani napľul. Pľuvanec si utrela do šiat, a ruku znovu natiahla so slovami: „tak ten pľuvanec bol pre mňa, a teraz mi dajte niečo pre indické deti…“ Pochopili sme počas večere, že oproti jej skromnému bývaniu, napriek jednoduchosti tu v Jakubovanoch, stále ešte žijeme komfortne. Aj preto Matka Tereza bola vyhlásená za svätú, lebo ťala do živého, pochopila to podstatné – neškodiť, byť druhým užitočná, bez rozdielu farby pleti, či národnosti. Jej mŕtve telo navštívili a naposledy sa matke Tereze uklonili milióny Indov, čakajúcich niekoľko dní v 10 km rade. Ako z Jakubovian do Liptovského Mikuláša.

Tešíme sa na ďalšie podujatia a aktivity, ktoré plánujú zrealizovať Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva spolu so ZOOKONTAKT. Nebude chýbať ani ekumenické stretnutie a medzináboženský dialóg. PhDr. A Galovičová

Je možnosť prísť po ohlásení sa. Kontakt: slovindia@slovindia.sk, +421 908 481 898, (Jakubovany 211)