National Ayurveda Day

Milí priatelia,

nadviazali sme užšiu spoluprícu so Školou Ajurvedy.

Nech sa páči krátky príspevok k Národnému dňu Ajurvédy. Oslavuje sa už dlho, no ministrestvo AYUSH svoju tradíciu začalo v r.2016.

Odvtedy sa oslavuje "Národný deň Ájurvédy".


Videá:

https://youtu.be/eA4cR-QWodA - v Slov.jazyku

and for English speaking:

https://youtu.be/rruP5T1_ASg

a kratky film: Pomôcky v Ajurvéde:

https://youtu.be/GGxfX-r9LaE

Logo:klik na link:  vysvetlenie významu:

Dobrý deň, volám sa Miro Maduda, som zakladateľ Školy Ayurvedy a spoluzakladateľ Asociácie Slovenskej Ayurvédy. November je mesiac, v ktorom si pripomíname veľa významných sviatkov, dní a udalostí, a jedným z takýchto významných udalosti je Deň Ayurvedy. A ja by som veľmi rád podieľal s Vami niekoľko mojich pohľadov na Ayurvédu ako takú.

 Ayurvéda je najstaršia medicína sveta. Z nej vznikli všetky ostatné medicínske systémy. Vznikla so vznikom Zeme a života na nej.  Podľa védskej tradície, pretože ayurvéda a védy, už v názve ayurvéda je obsiahnuté slovo veda, bola darovaná ako návod na používanie ľudského tela priamo stvoriteľom Brahmom (Bohom).

Známe vykopávky, ktoré sa našli v Indii a spisy o ayurvéde majú 5000 rokov. Takže ľudia hovoria, že ayurvéda ma 5000 alebo 6000 rokov, ale v skutočnosti ma oveľa, oveľa viac.

V našom svete vidíme dva také základne koncepty. Božské a ľudské. Božské koncepty sú napríklad príroda, alebo vývoj plodu v matkinom lone, alebo prírodné biotopy, kde je všetko dokonalé, kde netreba nič meniť, kde všetko funguje v harmónii. A vedľa toho sú ľudské koncept, ktoré vymýšľa človek, ktoré podliehajú neustálej zmene, neustálej potrebe opravovania, udržiavania a korekcie.

Ayurvéda patrí k tým božským konceptom. Odkedy je známa a podrobená výskumom najmodernejších medicínskych postupov, nebolo treba na ayurvéde nič meniť, pretože je dokonalá. Ayurveda sa teraz rozšírila z Indie do celého sveta. Medzinárodná organizácia na svojom zasadnutí v 1988 roku v uznesení napísala, že ayurvéda je pôvodný, tradičný medicínsky systém , a že vlády jednotlivých krajín, ju majú zavadzať do svojho systému v spolupráci s vládou Indickej republiky.  Nech je ako chce, ľudia si vyhľadávajú ayurvedu samostatne. Je to preto, lebo ayurveda ma výborné výsledky v liečbe chronických chorôb a v predchádzaní, v zdravotnej prevencii. Má fantastickú životosprávu, ktorá sa riadi podľa individuality človeka, má fantastické terapeutické metódy a veľmi zaujímavé diagnostické metódy.

Ayurvéda ma 8 častí, je tam detská medicína, všeobecná medicína, krčné, noso-ušné a všetko to, čo poznáme z nasej medicíny. Študuje sa na univerzitách v Indii a už aj v štátoch Európskej únii. V niektorých štátoch sa ayurveda prednáša, dokonca v niektorých štátoch sú už aj preplácané niektoré z výkonov ayurvedskych terapeutov cez zdravotnú poisťovňu, čo je veľmi dobre, pretože veríme, že sa bude síriť. Ľudia vyhľadávajú ayurvedu aj preto, lebo ľudstvo sa vracia k východiskám, k zdrojom.  Všetky duchovné systémy na svete ako vznikli, hovoria o tom, že jednotlivý človek sa vracia k svojmu zdroju a podobne ľudia, ktorí hľadajú odpovede na otázky, ako zostať zdravý na všetkých úrovniach sa vracajú k zdroju, a tým je božské poznanie ayurvedy.

Ayurveda sa teraz prednáša na indických univerzitách, ale učí sa aj v Európe a dá sa vďaka množstvu literatúry, ktorá je už na našom trhu dostupná, dá sa veľmi ľahko ukázať širokej verejnosti. Jej princípy, jej zásady, ayurveda je veľmi obľúbená, lebo veľmi veľký dôraz kladie na také krásne veci, ako je zdravé jedlo podľa individuality, a olejové terapie. Podľa véd, jedlo a dotyky pri masáži, patria medzi takzvané láskyplne výmeny. Takže príťažlivosť ayurvedy je nielen v tom, že je veľmi prijemná, ale je aj veľmi zrozumiteľná. Na to, aby sme vedeli diagnostikovať sami seba, alebo iného človeka nám nie sú potrebné žiadne prístroje. Ayurveda bola vymyslená a daná človeku dávno predtým, ako boli mikroskopy a ďalekohľady, dávno predtým ako bol metrický systém alebo objavene hodinky.

Takže je to také tradičné nádherné učenie. Pri diagnostike používame špeciálne postupy, najznámejší z nich je pulzová diagnostika, diagnostika z jazyka, z očí, z výzoru, z rozhovoru. Všetko je vymyslené tak, aby človek prostredníctvom svojich zmyslov vedel určiť presnú príčinu choroby. Naviac, ayurveda je celistvá medicína. Neskúma len symptómy na fyzickej úrovni, ale skúma skutočne príčiny ochorenia človeka. Na úrovni fyzického tela, energetického tela, mentálno-emočného tela a napr. aj na úrovni tela nášho osudu. Na ayurvede je krásne aj to, že v spolupráci aj s ďalšími disciplínami ako je napríklad vedska astrológia, džotis, alebo náuka o pôsobení priestoru na zdravie človeka , vastušástra, dokáže pripraviť pre človeka, ktorý ma naozajstný záujem, pravidlá jeho správania nielen v oblasti výživy, pohybu ale aj v oblasti priestoru a jeho zariadenia v ktorom žije, a nastaviť tak dokonalý systém podľa božských princípov tu na Zemi, pre nás pre ľudí.

Ayurveda, ako som hovoril je 8 dielna, podobne ako joga. Je to rodná sestra jogy, lebo úzko spolupracuje s fyzickou úrovňou človeka , s meridiánmi, s čakrami a s takými špeciálnymi bodmi, ktoré sa používajú v ayurvede, marmové body. Ayurveda ma veľkú perspektívu.  Ľudia ziskavaju imunitu voči množstvu liekov, ktoré produkuje klasická školská medicína, naviac majú dosť veľa nepriaznivých vedľajších účinkov, ktoré sú na príbalových letáčikoch napísane, a tak ľudia hľadajú odpovede v prírodnej liečbe. Keď vedci vyseparujú z prírody, z nejakej bylinky účinnú látku, ktorá funguje v liečivej bylinke, a synteticky ju vyrobia napr. vo forme nejakého lieku, tak ten účinok nikdy nie je taký, ako keď sa berie tato účinná latka vo svojej prirodzenej podobe, ktorá je v bylinke, pretože v nej je ešte veľa ďalších komponentov, ktoré podporujú, aby tá daná účinná látka fungovala.

Naviac je treba nejaké poznanie ako tú účinnú latku dopraviť cez bunkovú membránu až do bunky, aby tam mohla vykonať svoju účinnú prácu. Ayurveda má na toto všetko vyriešene, používa také nádherné prostriedky, ktoré tú účinnú látku transportujú až do bunky ako je napr. med, alebo prepustené (prefiltrované) maslo ghí, a celá tá liečba, terapie sú veľmi príjemné. Ayurvédu vyhľadávajú a trošku aj propagujú celebrity v jednotlivých krajinách, pretože keď sa chcú vyliečiť alebo schudnúť, tak cestujú do Indie alebo na Sri Lanku do ayurvedskych centier. Ale takéto centrá vznikajú už aj v Európe, vznikajú aj na Slovensku. Dá sa robiť napr. veľmi obľúbená technika panča karma , je to najsilnejšia detoxikačná technika ayurvedy s veľmi hlbokými účinkami na všetkých sedem tkanív, dá sa vykonávať táto panča karma už aj v Európe, dokonca môžu ľudia v určitej miere poznania vykonávať tieto detoxikačné techniky aj doma.

Takže na záver by som chcel povedať toľko. Ayurveda je božské učenie pre všetkých nás. Je to návod na používanie ľudského tela, aby sme s nim zaobchádzali podľa božských princípov, podľa dokonalosti, ktorá je v tom božskom stvorení. Je dostupná, v slovenskom aj českom jazyku je veľmi veľa literatúry , vieme uchopiť svoje zdravie cez ayurvedu, cez takú prijemnú činnosť ako je varenie. V ayurvede sa to vola ahára čikitsa, čiže liečba stravou. Jedlo ako liek, v tom naozajstnom slova zmysle. Ayurveda má samozrejme aj ďalšie odvetvia, jedna z nich je a o ktorej sa veľmi veľa rozpráva, sú omladzovacie techniky, po ktorých túži veľa ľudí, tie sú spojené s veľmi silným detoxom a s určitými tajomstvami a starými postupmi ako sa dá fyzické telo omladiť. Ayurveda ma veľmi dobre rozpracovanú aj toxikológiu v zmysle detoxikacie a potom starostlivosť o sexuálnu silu a prípravu na pôrod. Sledujeme teraz tendenciu v Európe, že menej ľudí prichádza na svet, muži mávajú problémy s oligospermiou, ženy mávajú problémy vôbec otehotnieť a donosiť deti oproti stavu, ktorý bol ešte pred pár rokmi, ayurveda ma toto vymyslené v takej šírke a hĺbke, že až to berie dych.

Ayurveda vychádza z véd, kde rieši všetko čo človek potrebuje. Vo vedach je dokonca napísané, ako má manžel rozpoznať na manželke, či jej nálada je spôsobená s tým, že zanedbal nejakú povinnosť, alebo len tým, že potrebuje trosku postískať, pomojkať. Védy, z ktorých vychádza ayurveda riešia všetok čo potrebujeme v živote naozaj vedieť.

Takže pri príležitosti Dna ayurvedy by som všetkých vás chcel pozvať do knižnice, na internet a pozrieť si čo ayurveda naozaj ponúka. Pokiaľ ste sa s ňou ešte nestretli, nezoznámili, tak určite urobte nejaký prvý kontakt napríklad cez veľmi chutné ayurvedske jedlo, vhodné cez toto zimné obdobie, aby nám znížilo trošku vátu a potom na jar cez nejaký účinný detox, aby sa organizmus revitalizoval. Srdečne vás pozývam do tohto sveta nového poznania, resp. starého poznania, dokonalého poznania ale v novej dobe.