Indické bájky 6.ročník

Indické bájky 6.ročník

Milé deti, pani učiteľky, učitelia, vychovávatelia, babičky a dedkovia…

s radosťou Vám oznamuje, že výtvarná súťaž Indické bájky očami slovenských detí opäť začína. (6.ročník)

I tento ročník je špeciálny, keďže je venovaný 150. výročiu narodenia veľkej osobnosti Indie, Mahátmá Gándhiho

(vlastným menom Móhandás Karamčand Gándhí). A tak sme aj teraz zaradili medzi súťažné príbehy práve príbehy z jeho osobného života.

Tu si môžete prečítať súťažné príbehy, podmienky súťaže a ďalšie podrobnosti.

6_ročník_klik_TU

Tešíme sa na Vás !!! Výtvarné práce, stretnutia, spoluprácu…

POZOR ZMENA: Z dôvodu "Korona pandémie" upravujeme podmienky súťaže. Výkresy môžete posielať až do konca roku 2020.

Vyhodnocovať budeme priebežne.


Móhandás Karamčand Gándhí ( मोहनदास करमचन्द गांधी )

(* 2. október 1869, Pórbandar, India – † 30. január 1948, Naí Dillí, India), nazývaný aj Mahátmá (Veľký duch), bol indický vodca, mysliteľ a politik. R.1947 pomohol oslobodiť Indiu od britských kolonizátorov, ktorí si celkom podmanili Indiu r.1818, a to nenásilným prevratom.

Keď ľudia zistili, že zemeguľa je guľatá, tak prvý moreplavec vyrazil do Indie po mori. Bolo známe od staroveku, že táto rozsiahla krajina v Ázii má veľa bohatstva, zlata, striebra, drahých kameňov, a zdravých korenín, ktoré ľudia na Západe nepoznali, napr. klinčeky, škoricu, kurkumu. Avšak cesty Európy do Indie a novoobjavenej Ameriky spôsobili, že veľké európske štáty začali kolonizovať svet a využívať prácu domorodcov, drancovať krajiny. Najväčšia veľmoc v tom čase bola Veľká Británia, kde sa hovorí anglicky. Briti kolonizovali Indiu a drancovali ju. V Indii prepukla chudoba a hladomor. Preto sa našli vzdelaní Indovia, ktorí sa tomuto vzopreli. Mahátmá Gándhí pomohol uskutočniť prevrat a oslobodil Indov spod nadvlády Britov hladovkou vo väzení.

Stal sa vodcom národa, preto ho Briti uväznili. Ale pochopili, že má veľmi silnú vôľu a dokázal by pre slobodu svojho národa aj vo väznici od hladu zomrieť. Preto ho vychudnutého takmer mŕtveho prepustili z väzenia, lebo sa báli, že by sa jedna z najľudnatejších krajín sveta voči Britom vzbúrila. A tak z Indie odišli, aj keď mali v tom čase Briti jednu z najsilnejších armád vo svete.

Gándhí vyštudoval právo v Anglicku, vedel anglicky a pochopil, ako dôležitá pre rozvoj národa je sloboda. Preto po skončení štúdia začal pomáhať Indom najprv v južnej Afrike, kam odišiel r. 1894, a neskôr v Indii od r.1914. Oženil sa, mal deti, a vychovával ich s veľkou láskou, ale aj prísne. Gándhí bol vegetarián, ako väčšina Indov, ktorý nejedol mäso zvierat. V Indii považujú celé tisícročia dodnes zvieratká za mladších súrodencov človeka. Zomrel r.1948. Stal sa obeťou útoku náboženského fanatika. Zomrel s úsmevom na perách a poslednými slovami požehnania svojmu vrahovi. Za jeho rakvou kráčalo viac ako milión ľudí a jeho popol bol hodený do posvätnej a najväčšej rieky Indie Gangy.

Albert Einstein o ňom napísal: „Budúce generácie sotva kedy uveria, že takýto človek z mäsa a kostí mohol vôbec kráčať po tejto zemi.“

Vo fotogalérii si môžete pozrieť víťazné výkresy 6. ročníka.